U susret Danu podrške oboljelima: Udruženje multiple skleroze CG dodijelilo ZAHVALNICE

Projekat Udruženja multiple skleroze CG: Za što više žena sa invaliditetom u javnom i političkom životu
May 20, 2021
U Crnoj Gori oko 650 oboljelih od MULTIPLE SKLEROZE – Ovo su simptomi koje ne smijete ignorisati
February 17, 2022

Obilježavajući 30. maj, dan podrške oboljelima od skleroze multipleks, Udruženje multiple skleroze Crne Gore ovaj će dan posvetiti svim oboljelima, kao što je i slogan ovogodišnje kampanje: #MSCnnections, odnosno VEZE , povezanost ljudi sa multiplom sklerozom.

Slogan kampanje dolazi sa Međunarodne platforme multiple skleroze sa sjedištem u Londonu, a Udruženje multiple skleroze Crne Gore je pridruženi član ove velike zajednice. Svrha kampanje je podizanje svijesti javnosti o multiploj sklerozi, izgrađivanje i unapređenje  prijateljstva, poboljšanje odnosa i povezanost između osoba u MS zajednici, uz naglašavanje  važnosti povezanosti samog sa sobom i važnosti brige o sebi, posebno u pandemiji koronavirusa.

“Multipla Skleroze izaziva socijalne barijere zbog čega se ljudi osjećaju usamljeno i izolovano i zato treba konstantno ukazivati na činjenicu da ovi ljudi ne smiju biti sami ili usamljeni, važno je skretanje pažnje javnosti i buđenje empatija i razumijevanje zajednice prema oboljelima. Multipla skleroza je neizlječiva, progresivna i nepredvidiva bolest i za uspješno liječenje i držanje pod kontrolom važna je podrška porodice, okoline, ali i svih sudionika multidisciplinarnog tima koji moraju biti uključeni u upravljanje bolešću svakog pojedinca”, saopštili su iz ovog Udruženja za naš portal.

Od multiple skleroze u svijetu je oko 2,5 miliona pacijenata.

“I zato skrećemo pažnju na činjenicu da smo mi najprije pacijentsko udruženje koje okuplja pacijente, a svi smo istovremeno i osobe sa invaliditetom. Bitno je istaći značaj pacijenta, jer pacijent je u konstantnoj vezi sa doktorom i zdravstvenom ustanovom, a kada je u  pitanju liječenje oboljelih od skleroze multipleks, s pravom ističemo da je Crna Gora  lider u regionu s obzirom na impozantan broj ljekova iz domena imunomodulatorne terapije  koji su na pozitivnoj listi i koji se upotrebljavaju za liječenje ms. Uz sve navedeno Udruženje multiple skleroze Crne Gore izlobiralo je 2010. godine za sve pacijente od ove bolesti i besplatnu uslugu rehabilitacije i banjskoga liječenja u Igalu u trajanju od 21 dan, svake godine. Pored subvencija u željezničkom i autobuskom prevozu, te subvencija na utošenu vodu u Podgorici, Danilovgradu, Herceg Novom i Baru, stupili smo u kontakt sa menadžmentom nove avio kompanije To Montenegro, kako bismo ponovo uspostavili subvenciju u avio letovima”.

U proteklom periodu, osnovalu su tri nova opštinska Udruženja oboljelih od multiple skleroze, i to u Nikšiću, Baru i Pljevljima.

“U nastojanju da budemo dostupan servis svim našim članovima ovogodišnji slogan najbolje promovišemo kroz osnivanje tri nova opštinska udruženja oboljelih od multiple skleroze i to u Nikšiću, Baru i u Pljevljima. Ovo je ujedno i podsticaj da posebno osnažimo žene oboljele od ms, kako bismo se povezali u Mrežu žena sa invaliditetom radi zajedničkog učešća u javnom i političkom životu. Iako je multipla skleroza neizlječiva bolest sa hiljadu lica, uz brzu dijagnostiku, kvalitetnu edukaciju, povezivanjem sa drugim osobama sa MS-om i davanjem podrške porodicama i prijateljima oboljelih, a posebno u izazovnim vremenu pandemije, omogućuje se kvalitetniji  život oboljelih od multiple skleroze u Crnoj Gori. Zato smo ove godine podijelili  vrijedne zahvalnice onima koji su u prošloj i početkom ove godine bili uz nas. Zahvalnice su dobile dvije kompanije i pojedinac. D.o.o. Novi Volvox za  društvenu odgovornost donacijom novca kojom smo kupili vitaminske preparate za 340 žena iz Udruženja, Sanofi –Aventis D.S.D. Podgorica za podsticaj aktivnostima Udruženja, InPharm za donaciju vitamina koje smo podijelili muškim članovima Udruženja i Danilo Milović za nesebičnu pomoć i podršku  aktivnostima Udruženja multiple skleroze Crne Gore sa ciljem podizanja kvaliteta života oboljelih od multiple skleroze”, zaključeno je u saopštenju.