U Crnoj Gori oko 650 oboljelih od MULTIPLE SKLEROZE – Ovo su simptomi koje ne smijete ignorisati

U susret Danu podrške oboljelima: Udruženje multiple skleroze CG dodijelilo ZAHVALNICE
May 29, 2021
Udruženje multiple skleroze CG: Pristup svakom pojedincu individualan, tu smo da osnažimo i porodicu
March 2, 2022

Od multiple skleroze u Crnoj Gori oboljelo je oko 650 građana, dok je u bazi podataka Udruženja multiple skleroze Crne Gore učlanjeno 520 oboljelih.

To je našem portalu saopštila predsjednica Udruženja multiple skleroze Crne Gore, Andrijana Nikolić.

Osnovano prije 15 godina, pomenuto Udruženje ima jasan cilj – servisiranje usluga ka oboljelima od skleroze multipleks, kao i podsticanje kvaliteta života oboljelih.

A kako prepoznati ovu bolest i promjene koje donosi?

Kako nam objašnjava naša sagovornica, ne postoje dvije osobe koje imaju isti tok liječenja, te svaki pojedinac iskusi promjene u ponašanju bolesti tokom vremena.

Nepredvidljivost je najveći neprijatelj.

„Multipla skleroza se često poredi sa neočekivanim gostom koji dođe u vašu kuću sa svim svojim prtljagom, i nikada ne ode. Ovaj gost ima namjeru da rasprostre svoj prtljag kroz jednu sobu u kući, utičući na životni stil i aktivnosti cijelog domaćinstva. Najpredvidljivija karakteristika multiple skleroze je nepredvidljivost. Ne postoje dvije osobe koje imaju isti tok liječenja, i svaka individua iskusi promjene u ponašanju bolesti tokom vremena. Nepredvidljivost, ne samo da prouzrokuje fizičke, već i psihološke probleme kod ljudi sa multiplom sklerozom. MS je uljez na koga se cijela porodica mora navići. Neminovno je spomenuti da je proces adaptacije na ovu bolest konstantan: simptomi MS-a dolaze i odlaze, dolaze i ostaju, tako da su podnošenje i adaptacija dio procesa. Svaki član porodice će prići ovom izazovu na svoj način, dok će interaktivna komunikacija u porodici uvećati sposobnost porodice da rade zajedno i da se suoče sa svakodnevnim poteškoćama u životu“, ističe Nikolić.

SIMPTOMI KOJI SE NE SMIJU ZANEMARITI

Neki od najčešćih simptoma multiple skleroze su vrtoglavica, neravnoteža, nesigurnost i nestabilnost pri hodu, povećana mišićna napetost, smetnje vida…

Upravo ti simptomi, naglašava Nikolić, prouzrokovani su ožiljcima (plakovima) na centralnom nervnom sistemu i još uvijek nije poznato šta prouzrokuje te ožiljke.

Tipična multiple skleroza ne postoji, ona je individualna za svaku osobu.

„Nervna vlakna su obložena masnom supstancom zvanom mijelinski omotač. Mijelin ne samo da štiti nerve, već prati i protok poruka kroz nerve od mozga prema ostalim dijelovima tijela. Kod ljudi sa MS-om, mijelinski omotač koji prekriva nervni sistem i kičmenu moždinu je pun ožiljaka. Ožiljci se javljaju kao razbacane mrlje, koje zaustavljaju slobodan protok poruka od kičmene moždine do ostalih dijelova tijela. Važno je napomenuti da ne postoji tipična multipla skleroza, jer je ona individualna za svaku osobu. Najčešći simptomi su: vrtoglavica, neravnoteža, nesigurnost i nestabilnost pri hodu, skandirani govor, tremor, povećana mišićna napetost, smetnje vida, duple slike, česte parestezije, trnci, obamrlost, utrnulost ekstremiteta, mokraćna disfunkcija, frigidnost, nesanica…“

Predsjednica Udruženja ističe da je Crna Gora lider u regionu, kada je u pitanju liječenje oboljelih od skleroze multipleks.

Pacijentima se bolest dijagnostikuje u ranoj fazi, a osim toga, širok je dijapazon dostupne terapije, pa je svaki oboljeli adekvatno zbrinut.

Zahvaljujući naporima Udruženja, već unazad 12 godina, svim oboljelima je na raspolaganju besplatna rehabilitacija u trajanju od 21 dan u Institutu „dr Simo Milošević“ u Igalu.

“Osim što se pacijentima dijagnostikuje bolest u ranoj fazi, široka je lepeza na pozitivnoj listi dostupne  imunomodulatorne terapije, tako da je svaki pacijent  adekvatno medikamentozno zbrinut. Osim navedenog, Udruženje multiple skleroze Crne Gore je 2010. godine uticalo na FZZOCG i tada smo promijenili Pravilnik o dostupnosti rehabilitacije u institute “Simo Milošević”, tako da od januara 2010. godine svi oboljeli od multiple skleroze imaju besplatnu rehabilitaciju u trajanju od 21 dan. Ono što iziskuje novac jesu vitaminski suplementi koji se svakodnevno koriste i pacijenti ih kupuju. Zato se trudimo, već nekoliko godina, da svi članovima Udruženja multiple skleroze Crne Gore obezbijedimo makar jednu godišnju donaciju kojom “pokrivamo” dvomjesečnu konzumaciju vitamina. Iako se čini da nije mnogo, kada se gleda pojedinačno, ali na nivou ukupnog članstva, onda dolazimo do sume koja nije mala i za koju možemo biti zahvalni donatorima koji se sjete naših članova”, zaključila je Nikolić za Kolektiv.me.

⇒ ⇒ Ovaj tekst je finansiran kroz Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, a koji realizuje Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija;