Realizujući zacrtane ciljeve iz 2020. godine, Udruženje multiple skleroze Crne Gore uspješno sprovode projekat OSNIVANJE MREŽE ŽENA SA INVALIDITETOM RADI ZAJEDNIČKOG UČEŠĆA U JAVNOM I POLITIČKOM ŽIVOTU, podržan od Ministarstva za ljudska i manjinska prava, a koji se danas realizuje pod patronatom Ministarstva pravde i manjinskih prava.
Obrazloženje za ovaj projekat pronašli su kroz istraživačke rezultate, a to je da žene sa invaliditetom nisu zastupljene ni u političkom ni u javnom životu, dok je veoma mali broj žena sa invaliditetom na vodećim funkcima u privatnom (ličnom ili porodičnom) biznisu.
“Iako se većina partija obavezala u statutima na uključivanje 30% manje zastupljenog pola u strukture partija, situacija je sljedeća: sve partije imaju muškarce na čelu, sve partije imaju određeni oblik Foruma žena, razvijenog do određene mjere, u smislu da u nekim slučajevima forum služi za organizovanje događaja i aktivnosti, ali žene sa invaliditetom nisu zastupljene ni u jednoj političkoj partiji, makar ne na vodećim funkcijama. Iz svega navedenog se da zaključiti da su žene sa invaliditetom apsolutno skrajnute iz političkog i javnog života Crne Gore, te se primjećuje nezadovoljavajući nivo znanja o antidiskriminacionom zakonodavstvu i njegova primjena u praksi; neusklađenost crnogorskog zakonodavstva sa Zakonom o zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom i preporukama Konvencije UN o pravima osi sa Opcionim protokolom. Kada pominjemo Konvenciju UN, posebno naglašavamo član 29. Konvencije koji nalaže da se licima sa invaliditetom mora omogućiti da osiguraju efektivno i puno učešće u političkom i javnom životu na osnovama jednakosti sa drugima, neposredno ili preko slobodno izabranih predstavnika, uključujući pravo i mogućnost građana sa invaliditetom da biraju, da budu birani”, ističe predsjednica Udruženja multiple skleroze Andrijana Nikolić.
Ona napominje da u okviru postojećih političkih partija postoji Ženska politička mreža, ali sastavljena od žena bez invaliditeta i to od onih koje su odavno u politici. U parlametu Glavnog grada jedna je žena sa invaliditetom, koja je ujedno i dugi niz godina aktivna u političkom i javnom životu.
“U Skupštini Crne Gore je 20 žena što iznosi 25 % i do sada to je njihova najveća zastupljenost u istoriji ove institucije. Preciznije, 25% znači 20 žena od 81. U Vladi, među ministrima, 4 su žene, što je 30% čime su izbornim zakonom učinjeni pomaci na zastupljenosti žena sa kvotom od 30%”.
Ali, žena sa invaliditetom nema.
“Udruženje multiple skleroze Crne Gore zalaže se za veću zastupljenost žena sa invaliditetom javnom i političkom životu, jer crnogorsko društvo ni u kvantitativnom ni u kvalitativnom smislu ne vrednuje funkcija žene u društvu, zato imamo jasnu viziju za uključivanje što više žena sa invaliditetom u javnom i političkom životu. Zato smo pokrenuli ovaj projekat sa tendencijom osnivanja opštinskih udruženja multiple skleroze koje će voditi žene. Tokom mjeseca aprila osnovane su dvije opštinske organizacije multiple skleroze, u Baru i u Nikšiću, a do sada postoje opštinske jedinice u Bijelom Polju i u Beranama. Osnivajući mrežu nevladinih organizacija na čijem su čelu žene uspostavljamo vidljivost žena sa invaliditetom u javnom životu, jer one su zadužene da u ime opštinskih organizacija lobiraju na lokalnom nivou u korist oboljelih od skleroze multipleks. Ovo je nova snaga na opštinskim nivoima i sa sigurnošću tvrdim da ćemo jačati kapacitete lokalnih organizacija”, zaključila je Andrijana Nikolić.