POVEĆATI NIVO DRUŠTVENE SVIJESTI O MULTIPLOJ SKLEROZI

MJESEC MART POSVEĆEN ŽENAMA
March 22, 2019
Pravo na besplatnu pravnu pomoć
April 2, 2019

U prepunoj sali hotela „Podgorica“ dana 21.03. održana je četvrta radionica po redu u sklopu projekta „Ženska ljudska prava za žene sa invaliditetom“, posljednja u aktivnostima koje se tiču predavanja po gradovima.
Članice Uduženja bile su veoma zainteresovane za predavanje dr Suada Šabanovića koji je u svom iscrpnom izlaganju ukazao na značaj ranog liječenja skleroze multipleks, čime se ostvaruje duži i bolji kvalitet života oboljelih. Govoreći o sociološkom miljeu oboljenja, naglasio je da je veoma bitno govoriti o sebi i oboljenju sa članovima porodice, odašiljući poruke o posebnostima stanja, uzrokovanih bolešću. Pominjući statistiku o razvodu brakova koja je nedavno urađena u Americi, kazao je na zabrinjavajući procenat razvoda po osnovu bolesti i poredio ovu statistiku sa onom koju vodi Udruženje multiple skleroze Crne Gore, kazujući da su rezultati zabrinjavajući. Kada je u pitanju održavanje dobroga stanja pacijenata, veoma je bitno, naglasio je dr Šabanović, da se pacijeti pridržavaju redovnih fizičkih vježbi, preporučenog režima ishrane, da ne puše i da se pridržavaju zdravih stilova života. U nastavku radionice, prisutnima se obratio student šeste godine Medicinskog fakulteta, iz studentske organizacije MoMSIC, Anis Šabotić koji je prikazao rezultate ankete na preko 1600 ispitanika, koji su se odnosili na informisanost građana o oboljenju skleroza multipleks u nekoliko crnogorskih opština. Zabrinjavajuća je činjenica da se većina građana ne bi odlučila na brak sa osobom oboljelom od skleroze multipleks, kao što ih na žalost dobar dio misli da je u pitanju zarazno oboljenje. Govoreći o rezultatima ankete, ukazao je na bitnost informisanosti društva o bolesti i potrebama oboljelih, obrazlažući da je vrijeme društvene stigme iza nas i da se kao društvo otvaramo proevropskim standardima u smislu socijalizacije i otvorenijih pogleda na osobe sa invaliditetom i njihove socijalne kohezije. U razgovoru sa okupljenim članicama, novinarka TVCG Slavica Kruščić Vasović, saopštila je prisutnima koliko je bitno njihovo učešće u medijima, radi transparentnosti i brže realizacije. Uloga medija je od vitalnog značaja za rješavanje problematika, posebno onih koje se tiču ranjivih kategorija. Imajuću u vidu značaj okupljanja i edukovanja, predsjednica Udruženja multiple skleroze Crne Gore, Andrijana Nikolić govorila je o pravima osoba sa invaliditetom, ciljano iz oblasti socijalne i dječije zaštite. Posebno je uputila prisutne na sajt organizacije gdje se mogu informisati o načinima ostvarivanja prava na tuđu njegu i pomoć, pravo na ličnu invalidninu i pravo na personalnu asistenciju. Prisutnima je objašnjeno da se ovaj projekat sprovodi osam mjeseci i da je završena prva faza projekta koja je podrazumijevala radionice u četiri opštine. U drugoj fazi projekta biće angažovana pravnica koja će u sporovima za ostvarenje navedenih prava iz oblasti socijalne i dječije zaštite zastupati interese članica Udruženja skleroze multipleks Crne Gore. Na kraju izuzetno interaktivne radionice, svim članicama su podijeljeni vitaminski preparati.