U MAROKU-CASABLANKA NAGRAĐENA PREZENTACIJA UDRUŽENJA MULTIPLE SKLEROZE CRNE GORE-PODGORICA

Održano predavanje za članove Udruženja multiple skleroze Crne Gore
February 20, 2016
Udruženje multiple skleroze Crne Gore-Podgorica obilježilo Svjetski dan multiple skleroze i 10 godina uspješnog rada
May 31, 2017

U okviru EEMEA Expirience Exchange for patient Organizations, koji se održavao 13-14 decembra 2016.godine od strane ostalih učesnika, pano-prezentacija Udruženja multiple skleroze Crne Gore pobijedio u konkurenciji 28 zemalja iz Afrike, Bliskog istoka i Istočne Evrope.
U organizaciji farmaceutske kompanije Hoffmann-La Roche, u sjevernoafričkoj državi u srcu Casablanke održao se dvodnevni kongres udruženja pacijenata. Izabrani od strane organizatora, predstavnici udruženja pacijenata oboljelih od kancera, reumatoloških bolesti i skleroze multipleks imali su prilike izmijeniti svoja iskustva u radu, brizi za pacijente, te istaći i probleme sa kojima se susreću. U interaktivnoj saradnji sa prezenterima cjelodnevnih modula, mogla su se čuti interesantna pitanja, ali i konstatacije, poput one koju je istakla Kenijska parlamentarka Hon Beth Hugo, koja je osnovala i fondaciju Beth Hugo Cancer Foundation, kada je rekla koliko napora ulažu kako bi najmlađe naučili higijeni, jer je broj oboljelih od kancera izuzetno visok, te je prioritet prevencije u ličnoj higijeni, antinikotinskoj kampanji, a sve je objedinjeno kroz Nacionalnu strategiju prevencije kancera na kojoj je i sama ona radila, kao parlamentarka, ali i kao pacijentica, jer je oboljela od kancera. Slušajući izlaganja predstavnika organizacije za pacijente oboljele od kancera The Oman Cancer Association iz kraljevine Oman ili predstavnika Dr.Sawsan A.S. Al Madhi iz UAE, postajemo svjesni moći novca koji ulažu vlade ovih bogatih zemalja, od društvenih masovnih događaja do marketinga na nacionalnom nivou do konkretne pomoći od prikupljenih sredstava. Ipak, ono što je ujedinilo sve prisutne jeste nepotpunost palijativne njege za sva neizlječiva oboljenja, koja podrazumijeva zdravstvenu, psihološku, socijalnu i duhovnu njegu oboljelog, podižući mu kvalitet života i samopouzdanja u teškoj borbi sa bolešću. Za palijativnu njegu bitno je da se ujedine doktori, farmaceuti, socijalni radnici, medicinske sestre, udruženja pacijenata i volonteri u saradnji sa porodicom oboljelog, kako bi se pacijent potpomogao i fizički i duhovno i socijalno. Od afričkog do evropskog kontinenta daljina je prevaziđena tipovanjem istog problema, palijativne njege, dok je Peter Hug, glavni predstavnik kompanije Hoffmann-La Roshe u Baselu, podržao inicijativu predsjednice crnogorskog Udruženja multiple skleroze dr Andrijane Nikolić, da je za sprovođenje bilo kakvih aktivnosti za pacijente, neophodna baza podataka pacijenata, koju ovo crnogorsko udruženje ima. Govoreći o prednostima postojeće baze podataka, dr Andrijana Nikolić je istakla da samo brojčano možemo pomoći farmaceutskim kompanijama o postojanju određenih bolesti i njihovih stepena, čime udruženja pacijenata direktno utiču na politiku farmaceutskih kompanija za targetiranjem određene grupacije i izrade neophodnih ljekova. Tom prilikom naglasila je da crnogorsko Udruženje multiple skleroze broji u bazi podataka 470 pacijenata, od čega 68 sa primarno progresivnim tipom ove bolesti. Ova brojka je izazov za farmaceutske kompanije u ažurnijem pronalaženju ljekova za ovu grupaciju pacijenata. Prvog dana kongresa, između dva modula predavanja, organizovan je World Cafe, odnosno predstavljanje svih učesnika.