Održano predavanje za članove Udruženja multiple skleroze Crne Gore

U Nikšiću predavanje za oboljele od skleroze multipleks
February 20, 2016
U MAROKU-CASABLANKA NAGRAĐENA PREZENTACIJA UDRUŽENJA MULTIPLE SKLEROZE CRNE GORE-PODGORICA
December 13, 2016

U nikšićkom hotelu TRIM, predsjednica Udruženja multiple skleroze Crne Gore, dr Andrijana Nikolić održala je predavanje za članove Udruženja.

U uvodnom dijelu podsjetila je prisutne da je multipla skleroza autoimuno oboljenje centralnog nervnog sistema, široke simptomatologije sa degenerativnim diseminiranim promjenama bijele mase mozga i kičmene moždine.

multiploj sklerozi, mijelin je greškom napadnut od strane vlastitih ćelija imunog sistema, (demijelinizacija). S obzirom na to da je mijelin odgovoran za brzu transmisiju nervnih impulsa, kada dođe do oštećenja mijelina, poruke se ne prenose efikasno.

Transmisija može da potraje duže, te se pokreti javljaju usporeno ili su nekoordinisani ili dolazi do poremećaja senzibiliteta. Osnovna patoanatomska promjena u MS je ognjište demijelinizacije (plague). Karakteristike ovih lezija su multiplost i različita starost.  U područjima mozga gdje se razvija inflamacija (zapaljenski proces) zahvaćeno je otprilike milion nervnih vlakana. Kada se inflamacija smiri, na datom mjestu se formira ožiljak, plak, tj. lezija. Po prisustvu mnogobrojnih ožiljaka MS je i dobila ime – multiple sclerosis, što znači „mnogobrojni ožiljci“.

Najčešći simptomi i sindromi, koji se sreću kod pacijenata sa MS su: oštećenje vida (akutni optički neuritis), okulomotorni simptomi, spastička slabost (gubitak motorne kontrole, prisustvo patološki pojačanih mišićnih refleksa i cerebralni znaci (poremećaji održavanja ravnoteže, intencioni tremor, dismetrija, dysarthria), nestabilnost pokreta glave i trupa, smetnje senzibiliteta, parastezije, bockanja, žickanja, peckanja, a rjeđe kao utrnulost. Parastezije mogu biti bolne i iritirajuće, neugodne senzacije.

Suština ovih predavanja ima za cilj da naučimo prepoznati sebe i  ono što nam prija, naglasila je dr Nikolić, a to možemo od ranog ustajanja, radovanja svakom novom danu do sitnih zadovoljstava kojima započinjemo dan (ispijanje kafe ili čaja u miru), svakodnevno odvojenog vremena za obavezne vježbe, neophodne za oboljele od skleroze multipleks, do samostalne aktivnosti kojom biramo prijatelje, način provođenja slobodnog vremena, režim kontinuiteta onih radnji koje ćemo birati i koje nam pričinjavaju zadovoljstvo.

Prilikom ovog predavanja, svi prisutni su naučili tehniku disanja i opuštanja, neophodnu u momentima psihičke napetosti.

www.kolektiv.me