Jelena je primjer da MOŽEMO SVE: Podgoričanka predstavila SPECIJALNE ČESTITKE kroz PORUKU LJUBAVI

(NE) DISKRIMINACIJA ŽENA SA INVALIDITETOM PO OSNOVU BOLESTI
May 30, 2019
PRAVA OSOBA SA INVALIDITETOM NA OSTVARIVANJE PENZIJE PO OSNOVU INVALIDNOSTI
September 2, 2019

Dobre vile, plišani meda, ptice obojene najljepšim bojama, cvijeće,… sve su to samo neki od motiva prožeti ljubavlju koji su zastupljeni na specijalno izrađenim čestitkama mlade Jelene Kadić, djevojke koja svima nama može da bude primjer. Na izložbi pod nazivom „Možemo sve“ koju su organizovali Udruženje multiple skleroze Crne Gore i Američki ugao, brojni posjetioci su imali priliku da uživo pogledaju Jelenine unikatne čestitke i upoznaju se sa njenim radom.

Skromna i prije svega talentovana Podgoričaka, u razgovoru za naš portal nam je otkrila da su detalji iz djetinjstva okosnica njenog rada, pa se ti šareni, topli dječiji detalji mogu primijetiti na svakoj izrađenoj čestitki.

„Pravljena je takva tematika da bude pristupačna djeci, sve ono što je obilježilo moje djetinjstvo, sve sam to sakupila u jednu tematiku, sa određenim detaljima… Sve je podređeno djetinjstvu i mašti koju i dalje njegujem i posjedujem u sebi. Kada uzmem da slikam i crtam, za mene ne postoji vrijeme, tako da gledajući nešto, ja dobijem ideju, zapamtim kako izgledaju ti likovi, te tako znam šta ću da slikam i pružim drugačiji ukras“, objasnila nam je Jelena.

Praveći kratak osvrt na Jelenin prvijenac – izložbu čestitiki, akademski slikar Vjekoslav Bojat je rekao sam sebi “Ova djevojka ima talenat”.

“Jelenina kapija se još uvijek formira” i od večeras, siguran sam, vrata kapije Jeleninog stvaralaštva tek treba da se otvore, i uvedu je u svijet likovnih djelatnika, a ona Jelena, svoj će talenat nadograđivati, brusiti i ostalim vještinama rukotvorenja. Siguran sam da ima dara i za slikanje na platnu, za dekupaž i akvarel”, napisao je između ostalog Bojat.

Jelena Kadić je kao osoba sa invaliditetom, a kao kandidat Udruženja multiple skleroze Crne Gore iz Podgorice, od 01. aprila ove godine zaposlena kao rekviziter kod projektnog partnera „Centar za psihološke pripreme sportista“.

Predsjednica Udruženja za multiple sklerozu Crne Gore Andrijana Nikolić, istakla je za naš portal da je odmah primijetila da Jelena ima neobičan dar za slikanje – stalno je nosila sa sobom blok, olovku, flomastere, i malo po malo počela je da joj pokazuje svoje likovne radove.

A Udruženje je bilo tu da je podrži za dalji napredak.

„Primijetila sam da nije u pitanju običan talenat, već zaista vanserijski talenat za slikanje. Zamolila sam Jelenu i objasnila joj da ćemo se u budućnosti više družiti u kancelarijama Udruženja, i da ćemo je podstaknuti na razvoj socijalnog preduzetništva, kako bi sjutra od svog slikanja mogla da zarađuje. Tako su nastale ove čarobne čestitke, predivnih boja… Ta zamisao je urodila plodom ovom predivnom izložbom. Svi koji su zainteresovani biće u mogućnosti da kupe čestitku putem kataloga, i nadam se da će novac koji Jelena dobije biti sasvim dovoljan za dalju valorizaciu njenog raskošnog talenta“, kazala je Nikolić za Kolektiv.me.

Iako su ljetnji mjeseci, Udruženje neprekidno organizuje brojne aktivnosti, pa osim ove izložbe, nastavljaju sa drugim projektima – tako će već u subotu 31. avgusta u 18h u hotelu „Podgorica“ biti održana tribina u saradnji sa načelnikom područne jedinice Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Milovanom Živaljevićem, gdje će svi zainteresovani moći da saznaju kada, kako i na koji način osobe sa invaliditetom mogu da pođu u penziju.

MOZEMO SVE – KATALOG IZLOZBE.PDF

POZIVNICA.PDF