Koje kategorije osoba s invaliditetom imaju pravo na oslobađanje od poreza na dodatu vrijednost (PDV) i carine prilikom uvoza vozila?
Shodno Carinskom zakonu, oslobođenje od plaćanja carine, primjenjuje se na automobile koje u svrhu lične upotrebe uvoze osobe s invaliditetom koja imaju 100% dugoročnog fizičkog, odnosno senzornog oštećenja ili s najmanje 80% dugoročnog oštećenja funkcije organa za kretanje.[1]
U smislu Uredbe o uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carine, lice s invaliditetom je:
1) lice s 80% ili više tjelesnog oštećenja donjih ekstremiteta, odnosno oštećenja kičme ili centralnog nervnog sistema, koje ima za posljedicu oštećenje funkcije donjih ekstremiteta,
2) lice sa 100% tjelesnog oštećenja nastalog zbog:
Dakle, shodno Carinskom zakonu i Uredbi o uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carine, oslobođeni su od plaćanja carine automobili koje za ličnu upotrebu uvoze osobe sa 100% tjelesnog oštećenja ili najmanje 80% tjelesnog oštećenja funkcije organa za kretanje.
[1] Carinski zakon (“Sl. list CG”, br. 86/22 od 03.08.2022) član 195 stav 1 tačka 39.
[1] Uredba o uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carine (“Sl. list CG”, br. 020/15 od 24.04.2015, 009/18 od 14.02.2018), član 95.
II
Kako se može ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja carine?
Oslobođenje od plaćanja carine mogu ostvariti osobe s invaliditetom koja:
1) imaju važeću vozačku dozvolu za upravaljanje motornim vozilom;
2) ne ispunjavaju zdravstvene uslove za izdavanje vozačke dozvole, ako se drugo lice obaveže da će u okviru staranja za osobu s invaliditetom za njene potrebe upravljati tim motornim vozilom i to:
Kojoj instituciji se podnosi zahtjev za ostvarivanje ovoga prava?
Postupak za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carina pri uvozu automobila pokreće se zahtjevom, podnosi se Upravi carina odnosno mjesno nadležnoj ispostavi carina, zajedno s dokumentacijom koja je predviđena Uredbom.
U zahtjevu se treba pozvati na član 195 stav 1 tačka 38 Carinskog zakona i član 95 Uredbe o uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carine, kojima se propisuje ovo pravo.
Uz zahtjev za ostvarivanje prava, dostavlja se sledeća dokumentacija:
Uz navedenu dokumentaciju, potrebno je dostaviti i dokument kojim se potvrđuje invaliditet, odnosno dokument u kojem je naveden procenat invaliditeta. Npr. u novije vrijeme to je rješenje iz Zavoda za zapošljavanje u kojem piše procenat invaliditeta (80% do 100%). Ukoliko osoba s invaliditetom ne posjedujete ovo rješenje moguće je da posjeduje rješenje o usmjeravanju u obrazovni proces ili medicinsku dokumetaciju kojom se potvrđuje vrsta i procenat invaliditeta (takođe od 80 do 100%).
Rješenjem nadležnog carinskog organa o ostvarivanju oslobođenja od plaćanja carine određuju se i osoba ovlašćena za upravljanje automobilom.
Kontakt Uprave Carina:
Tel: 020 442 000
e-mail: [email protected]
PJ carinarnica PG – 020 441 801
NAPOMENA: Oslobođenje od plaćanja carine može se ostvariti jednom u pet godina.
III
Kako ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja poreza na dodatu vrijednost?
Nakon dobijenog rješenja Uprave carina, podnosi se novi zahtjev Ministarstvu finansija za oslobađanje od PDV-a.
Zahtjev se u pisanoj formi dostavlja nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva finansija – Direktoratu za poreski i carinski sistem.
U zahtjevu se treba pozvati na član 28 stav 1 tačka 11 Zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojim je propisano da su kod uvoza proizvoda od plaćanja PDV-a oslobođena „putnička vozila, posebno podešena za prevoz osoba u invalidskim kolicima, ali samo ako se uvoze za potrebe lica kome zbog dugogodišnjeg fizičkog oštećenja trebaju invalidska kolica, uz uslove propisane carinskim propisima“.
Od Ministarstva finansija, kao odgovor na zahtjev, dobija se Mišljenje.
Nakon što se dobije Mišljenje od strane Ministarstva finansija, prikupljena dokumentacija dostavlja se špediteru u mjesno nadležnoj ispostavi carina koji obavlja carinske formalnosti za uvoz automobila.
U saobraćajnu dozvolu putničkog vozila za koje je ostvareno oslobođenje od plaćanja carine upisuje se sljedeći tekst: “Vozilo se ne smije otuđiti bez plaćanja carine do (upisuje se datum isteka petogodišnjeg roka). Vozilo je namjenjeno isključivo za prevoz osoba s invaliditetom.”
Kontakt Ministarstva finansija – Direktorat za poreski i carinski sistem:
Tel: 020 225 013; 242 835
e-mail: [email protected]
IV
Pravo na podnošenje žalbe/tužbe ukoliko ste nezadovoljni odlukama nadležnih organa
O zahtjevu za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carina pri uvozu putničkih motornih vozila za OSI rješava prvostepeni organ – Uprava carina, kojoj se i podnosi zahtjev.
Uprava carina na zahtjev podnosioca donosi rješenje o priznavanju ili odbijanju prava, dakle može biti pozitivno ili negativno po stranku.
Ukoliko Uprava carina donese Rješenje kojim se zahtjev odbija, podnosilac zahtjeva ima pravo da izjavi žalbu na rješenje nadležnom organu – Ministarstvu finansija, u roku od 15 dana od dana prijema rješenja.
Ministarstvo finansija u drugostepenom postupku odlučuje po podnijetoj žalbi.
Ukoliko se desi da, Ministarstvo finansija u drugostepenom postupku donese negativno rješenje, podnosilac zahtjeva ima pravo da pokrene upravni spor tužbom kod Upravnog suda Crne Gore, u roku od 20 dana od dana prijema rješenja.
[1] Carinski zakon (“Sl. list CG”, br. 86/22 od 03.08.2022) član 195 stav 1 tačka 39.
[2] Uredba o uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja carine (“Sl. list CG”, br. 020/15 od 24.04.2015, 009/18 od 14.02.2018), član 95.